Piszkavas

2018.okt.26.
Írta: Lancelot0 komment

Becsületkassza

A becsületkassza eredetéről keveset tudunk. Őse nagy valószínűséggel a templomi adománygyűjtő doboz lehetett, hasonló Németországban és Angliában fordult elő és a 20. században terjedt el nagy számban, így hazánkban is. A becsületkassza főleg a szolgáltatóiparban kedvelt. Az önkéntesség ellenére a…

Tovább

Rozsdafoltok - Az oladi vasúti híd

Az egykor a Dunántúl nyugati részén, az Alpokaljában fekvő Szombathely – Pinkafő vasútvonalat 1888. végén nyitotta meg a Szombathely-Pinkafői HÉV társaság, majd a trianoni békeszerződéssel osztották ketté, az 1920-as években. Az 52,2 km hosszú vasútvonal a Kőszegi-hegység jelentős ipari- és…

Tovább

Helyi legendák - A kőszegi sör

A sörkészítés az ősidőkbe nyúlik vissza. Már Babilonban is készítettek egyfajta kezdetleges italt, amit a sör ősének tekinthetünk. Ekkoriban még árpakenyér erjesztésével állították elő, amit nagyrészt datolyával ízesítettek. Az ókori és a középkori sörök még nagyban különböztek a ma ismert italtól,…

Tovább

Sosem halványuló emlékek - Az '56-os forradalom Szombathelyen

Az 1956-os forradalom és szabadságharc felemelő, és egyben keserű érzést is hordoz a magyarok szívében. Ez volt ugyanis Magyarország népének a sztálinista terror elleni forradalma, és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharca, amely a XX. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb…

Tovább
Címkék: 1956, emlékek, piszkavas

Helyi legendák - A csapból is ásványvíz folyik

Napjainkban egyre inkább felértékelődik a friss ivóvíz, a munkából vagy iskolából hazaérve sokan örömmel nyitják meg a csapot egy pohár hideg vízért. De miért olyan jó az íze? Más régiókkal ellentétben a Szombathely környéki ivóvízbázis rendkívül tiszta, kezelésnek alig kell alávetni a városba…

Tovább

Savaria, a kétezer éves város

A mai Szombathely területét már az ősidőkben is különböző népcsoportok lakták. A közbeszédben „barbárnak” tartott lakosoknak aztán a Római Birodalom hozta el a modern felfogás szerinti civilizációt. A város, ami a Borostyánkőút miatt kezdetben csak kocsi- és lóváltó helyként működött, a katonák és…

Tovább

Rozsdafoltok - A 11-es Huszár úti laktanya

A Szombathely egyik legforgalmasabb útja mellett található, egykori katonai épületnek eseményekben gazdag múltban volt része. Történetének kezdete az Osztrák-Magyar Monarchia korába nyúlik vissza. Az 1800-as évek végén, a környéken állomásozó császári csapatoknak már nem sikerült megfelelő…

Tovább

Itt élünk, itt dolgozunk - LUK, Aptiv, iQor

Szombathelyen az LuK már jó ideje a város egyik legnagyobb foglalkoztatója. Kapuit több mint húsz éve nyitották meg, manapság pedig már közel 2800 ember dolgozik a gyárban. Az üzem jelenleg tengelykapcsolók gyártásával foglalkozik, de nemsokára megépül egy új csarnok is, ahová a célgépgyártást, a…

Tovább
süti beállítások módosítása